Uoči najvećeg domaćeg književnog sajma 43. Interlibera, hrvatski nakladnici najavljuju niz vrijednih naslova domaće i strane književne produkcije uz tradicionalne sajamske popuste i u znaku neizvjesnosti sajma koji se održava u mukotrpnim uvjetima svjetske pandemije.
Fraktura: Vrhunska domaća i strana beletristika i publicistika
Nakladnička kuća Fraktura iz bogate interliberske ponude posebno izdvaja hit-roman irske književnice Sally Rooney “Divni svijete, gdje si”, britku filozofsku studiju o modernome svijetu “na rubu”. Tu su i “Oni 2” Tisje Kljaković Braić, koji ilustracijama praćenim kratkim pričicama produbljuju sjajnu priču o neobičnom bračnom paru koju je započeo prvijenac splitske autorice “Oni”.
Publicistička knjiga “(P)ostati zdrav” nova je self-help poslastica autora knjiga popularne psihologije Brune Šimleše koja uči holističkom pristupu zdravlju i boljem odnosu prema sebi. U svojim britkim esejima “Ponovno u kavani Europa”, Slavenka Drakulić precizno secira suvremeno europsko društvo te analizirajući niz svakodnevnih, životnih detalja, odgovara na pitanje kako je tekla preobrazba društva iz socijalizma u nove demokracije.
Politički roman talijanskog književnika Antonija Scuratija “M. Dijete svojega vremena”, ovjenčan prestižnom književnom nagradom Strega, jeziva je rekonstrukcija fašizma. U svojem romanu “Debitant”, ruski pisac Sergej Lebedev slijedi puteve zla sovjetske hladnoratovske i posthladnoratovske ere preispitujući etičku odgovornost znanstvenika koji moderne tirane i autokrate opskrbljuju sve novijim instrumentima uništenja i kontrole.
Roman britansko-njemačke spisateljice Katharine Volckmer “Zakazano (iliti priča o židovskoj kiti)” subverzivni je urnebesno duhoviti književni Molotovljev koktel bačen u bedem krutih identiteta koji na nov način pristupa temi najveće povijesne tragedije, holokausta, i pitanju njemačke odgovornosti za nju. Tu je, među ostalima, i roman “U zemlji drugih” francuske spisateljice marokanskoga podrijetla Leile Slimani, dobitnice nagrade Goncourt, prva od tri knjige njezine planirane obiteljske sage o odrastanju i životu u Maroku.
Od domaće beletristike, iz Frakture izdvajaju roman “Stolareva kći” knjigu dnevničkih zapisa Marine Vujčić, dok je nova knjiga Gorana Ferčeca “O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća” posveta epohi i životu u kojem se rastaču ideali.
Hena com: Dugoiščekivani novi roman Renata Baretića
Nakladnik Hena com na Interliberu će predstaviti mnoštvo odličnih knjiga iz svoje najrecentnije produkcije, kako domaćih uspješnica tako i stranih nagrađivanih, važnih i zanimljivih naslova.
Od domaće produkcije, urednica Nermina Husković posebno izdvaja novi roman Renata Baretića “Zadnja ruka”, u kojemu autor “Osmog povjerenika” propituje temeljne postavke književnosti i svijeta, moralne izbore, a sve kroz priču i njezinu emotivnu popudbinu u kojoj se očaj, rezignacija, proplamsaji sreće i straha smjenjuju i miješaju. U ponudi je i novi roman Zorana Pilića “Pavelova prava ljubav”, najavljen kao iznimno dojmljiv i pitak ali nimalo banalan ljubavni roman pun crnohumornih ‘pilićevskih’ obrata. U izdanju Hena com-a izlazi i debitantski roman mlade splitske spisateljice Marine Gudelj, “Nedovršena”, u kojemu autorica spaja dramu glavne junakinje i intrigantna filozofska pitanja o kriterijima postojanja.
Od stranih autora, na interliberskom štandu Hena com-a naći će se, između ostalih, roman cijenjenog kolumbijskog autora maestralna opusa Evelia Rosera “Vojske”, koji dočarava divlje i nasilne kolumbijske sukobe, te “pomaknuti” roman trenutno najzanimljivijeg glasa češke proze Pavle Horákove, “Teorija čudnovatosti”, nagrađen između ostaloga i najvećom češkom nagradom Magnesia Litera.
Hena com je i u ovoj godini nastavio praksu objavljivanja vrhunskih azijskih autora, među kojima se posebno ističu svjetski bestseler “Planine pjevaju” vijetnamske autorice Nguyễn Phan Quế Mai, koji nudi prekrasno napisan uvid u bolnu vijetnamsku povijest, te za nagradu Booker 2020. nominirani “Zagoreni šećer” indijsko-američke autorice Avni Doshi, koji pred čitatelje vrlo vješto podastire jedan toksičan odnos dementne majke i njezine dugo zanemarivane kćeri.
Disput: Nova biblioteka i interlibersko potpisivanje Damira Karakaša
Glavni urednik Disputa Josip Pandurić ovogodišnji Interliber najavljuje kao “svojevrsni povratak u nepoznato” uz niz zanimljivih naslova domaće i prijevodne literature, od kojih neki još nisu distribuirani ni u knjižare.
Ponajprije, to je prvo kolo Disputove novopokrenute biblioteke “Per speculum”, koju uređuje Stanko Andrić, s tri naslova. Roman klasika mađarske književnosti 20. stoljeća Gyule Illyésa “Ručak u dvorcu” bavi se zalaskom stare zemljoposjedničke elite. Tu su i predavanja Józefa Czapskog “Proust protiv potonuća”, što ih je taj poljski slikar i književnik godina 1940. i 1941. držao svojim suzatočenicima u sovjetskom logoru Grjazovec. Knjiga “Charles Bovary, seoski liječnik” (1978.), posljednja knjiga austrijskog esejista Jeana Améryja jedan je od najneobičnijih projekata u dvadesetostoljetnoj književnosti u kojoj autor rehabilitira lik Charlesa Bovaryja, tipičnog rogonje, otužnog i smiješnog supruga gospođe Bovary, pokazujući kako je Flaubert bio nepravedan prema tom svojem liku, pa ga on želi dovesti na sredinu pozornice i dati mu riječ.
Pandurić posebno izdvaja i knjigu čileanske spisateljice palestinskog porijekla Line Meruane “Postati Palestinkom”, kombinaciju putopisa i upečatljivog eseja o strahotnom izraelsko-palestinskom sukobu u kojoj žestoko i misaono provokativno polemizira sa stavovima takvih autoriteta za tu tematiku kao što su David Grossman i Amos Oz.
Na Disputovu interliberskom štandu bit će organizirani susreti i razgovori s dvoje popularnih domaćih autora, Đurđicom Čilić i Damirom Karakašem, koji će tu potpisivati svoje izuzetno dobro prihvaćene knjige, “Fafarikul” i “Okretište”.
Sandorf: Velike biografije Dantea i Nietzschea
Na ovogodišnjem Interliberu nakladnik Sandorf svojoj će čitalačkoj publici predstaviti Danteovu biografiju iz pera najvećeg talijanskog dantista i književnog medievalista Marca Santagate, te Nietzscheovu biografiju koju je napisao hrvatskoj publici poznat, suvremeni njemački filozof Rüdiger Safranski. “Dante: roman o njegovu životu” donosi sve poznate detalje iz Danteova života i prikazuje ga čitatelju kao čovjeka punog slabosti i prepuštenog iskušenjima, što ga kao pjesnika čini još impozantnijim, a “Nietzsche: biografija njegove misli” prikazuje njemačkog filozofa kao kompliciranu ličnost čije su ideje imale nemjerljiv utjecaj na filozofiju, književnost i umjetnost 20. stoljeća.
Za Interliber svježe iz tiskare stižu i dva romana prevedena s njemačkog, “Kraljica šuti” nagrađivane austrijske spisateljice Laure Freudenthaler, i “Rijeka” cijenjene njemačke prevoditeljice i spisateljice Esther Kinsky. Tu je i nagrađivani roman “Intimno” slovenske spisateljice Gabriele Babnik. Sandorf će ljubitelje knjiga Nade Gašić obradovati s novim izdanjem kultnih romana “Mirna ulica, drvored” i “Voda, paučina”, s kojima njezin novi roman “Devet života gospođe Adele” čini svojevrsnu književnu cjelinu posvećenu Zagrebu.
Na Interliber dolazi i knjižica “Tehnika spisateljskog zanata” ruskog formalista Viktora Šklovskog, duhovita i korisna uputa za svakog pisca na početku književnog puta, ali i neodoljivo zabavno štivo za svakog čitatelja kojeg zanimaju procesi ‘iza kulisa’.
Usto, na 43. Interliberu bit će ponovno dostupne i neke ranije rasprodane knjige iz Sandorfove nakladničke radionice, kao što je “Svjetska povijest stripa” Dana Mazura i Alexandera Dannera, a u ponudi će biti i neke važne i popularne knjige poput biografije Jima Morissona “Nitko odavde ne izlazi živ” ili novog izdanja jednog od najčitanijih romana novije hrvatske književnosti “Hotela Zagorje” Ivane Bodrožić.
top of page
Search
bottom of page
Comentários